Ośrodki lecznicze, w których wykorzystuje się lecznicze działanie wody, określa się często terminem „spa”. Sama terapia wodami to natomiast „balneoterapia”. Chodzi tu zwłaszcza o wody termalne i wody mineralne, a także o zabiegi wykonywane za pomocą wody, np. bicze wodne i masaże wodne.

Balneoterapia nie jest częścią medycyny alternatywnej. Istnieją gałęzie medycy naturalnej w pełni akceptowane przez konwencjonalną medycynę akademicką. Korzystne oddziaływanie balneoterapii potwierdzone zostało przez wiele badań naukowych. To właśnie dlatego pobyt w sanatoriach i uzdrowiskach, zwłaszcza tych znajdujących się na oficjalnej liście ministerialnej, może być objęty refundacją. Warto skorzystać z takiej możliwości – terapię schorzeń, na które cierpimy połączymy z wypoczynkiem i relaksem.

Współczesne kurorty to nie tylko ośrodki lecznicze. Oferta kurortów zajmujących się jeszcze kilkadziesiąt lat temu głównie terapią za pomocą wody rozszerzyła się dziś znacznie. Uzdrowiska oferują także zabiegi typowo kosmetyczne, mające większe znaczenie dla urody, niż dla zdrowia. Dobry wygląd naszej skóry odbija się jednak pozytywnie na naszym dobrym samopoczuciu, pozwala wyzbyć się stresu – ma to oczywiście duże znaczenie także dla wielu uwarunkowań zdrowotnych. Warto więc pobyt w uzdrowisku połączyć także z zabiegami kosmetycznymi. Wiele z nich wpływa pozytywnie także na schorzenia dermatologiczne.

W uzdrowiskach zajmujących się dotąd głównie leczeniem wodami mineralnymi skorzystać można dziś także z korzystnych dla zdrowia aktywności sportowych oraz z zabiegów relaksacyjnych. Najczęściej są to sporty i rozrywki wodne – usługi ośrodków uzdrowiskowych zbliżają się więc do rozrywek, których dostarczają nam parki wodne. Aktywność fizyczna w wodzie także jest jednak uznawana za element balneoterapii i hydroterapii. Relaksacja w wodzie oferowana przez nowoczesne uzdrowiska to np. jacuzzi i sauna (typu fińskiego, rzymskiego i wielu innych). Ten rodzaj balneoterapii odpowiedni jest zwłaszcza dla osób z łagodnymi chorobami układu krążenia.

Ze względu na działanie relaksacyjne, balneoterapia i hydroterapia wpływają korzystnie również na choroby nerwowe. Chodzi tu przede wszystkim o redukcję niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak stres i przemęczenie. Korzystne oddziaływanie tego rodzaju terapii widać nawet w przypadku cięższych dolegliwości, takich jak depresja.

Szczególnie korzystny wpływ balneoterapia wywiera jednak na choroby skóry. Nacieranie, kompresy i okłady lecznicze wykonywane w uzdrowiskach opierają się nie tylko na korzystnym wpływie wód mineralnych i termalnych, ale także na borowinach i substancjach aktywnych pochodzenia ziołowego. Wody termalne wpływają korzystnie na ukrwienie skóry. Właściwości lecznicze borowin to m.in. ujędrnianie i wygładzanie skóry. Wody mineralne łagodzą najtrudniejsze do wyleczenia, przewlekłe schorzenia dermatologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Balneoterapia przynosi w tych schorzeniach wyraźną i długotrwałą poprawę stanu zdrowia.

Warto więc przynajmniej raz w roku wybrać się do uzdrowiska. Będzie to nie tylko okazja do wypoczynku, ale także okazja do poprawy stanu naszego zdrowia, porównywalna z regularną aktywnością sportową.