Trądzik to choroba skóry, która spotyka wiele osób, nie zawsze jedynie w okresie dorastania. Występuje on zarówno u kobiet, jak i u panów, objawiając się wypryskami, pojawiającymi się w obrębie twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.

Skąd się bierze?

Na samym początku choroby gruczoły łojowe stają się powiększone, a w związku z tym wydzielają też znaczne ilości łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego procesu, twardnieje. W ten sposób pojawia się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go ku górze. Kiedy produkowanie łoju zostaje nagle zastopowane, powstaje woreczek, pełen keratyny i tłuszczów, potocznie zwany zaskórnikiem.

Trądzik pojawia się dokładnie w miejscu, w którym nasza skóra ma najwięcej gruczołów łojowych. Kumulująca się wydzielina w pewnej chwili zaczyna służyć jako pożywka dla bakterii, przez co te mnożą się, wzmagając dodatkowo obecny stan zapalny. Mimo takiej sytuacji, bakterie same nie wywołują tej przypadłości, dlatego też nie jest ona zakaźna. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż drobnoustroje zawsze znajdują się na ludzkiej skórze, a dopiero w zetknięciu się z łojem stają się dość groźne dla zdrowia.

Pryszcze to krosty, które powstają w wyniku ostrych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy drobnoustroje uwalniają specjalne enzymy, nazywane lipazami. Wówczas neutralne tłuszcze łoju zostają podzielone na drobniejsze elementy. Wraz ze wzrostem liczby komórek, podlegających zakażeniu, wzmaga się dodatkowo ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Kiedy ścianki mieszka włosowego podlegają zbyt mocnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wtedy cała ich zawartość rozlewa się dookoła. To w taki właśnie sposób dochodzi do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych.

Od czego ponadto zależy rozwój trądziku?

Osoby, u których rodzice czy dziadkowie cierpieli na trądzik, są na niego znacznie bardziej narażone. Pryszcze zjawiają się też najczęściej w okresie dojrzewania, ponieważ to wtedy zaczynają się uaktywniać hormony, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum. Wini się ponadto najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w miejscu, w którym powietrze jest bardzo zanieczyszczone czy też dość często wystawia się skórę na niepożądane działanie słońca, problem może się nasilić.