Trądzik występuje w różnych formach i wbrew pozorom nie jest jedynie problemem dojrzewających nastolatków. Taki trądzik, który występuje głównie na etapie dojrzewania, objawia się występowaniem pryszczy, które nagle zaczynają pojawiać się na twarzy i innych częściach ciała (dekolt, plecy etc.), nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli myślisz jak rozwiązać problem pryszczy musisz wiedzieć, że taki trądzik może minąć sam wtedy, gdy gospodarka hormonalna unormuje się w swej dojrzałej formie.

Trądzik u dorosłych

Kolejnym okresem życia, kiedy pojawia się zagrożenie trądzikiem, jest przedział czasowy pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Wtedy najczęściej ujawnia się trądzik różowaty. Przebiega on w inny sposób niż trądzik w formie młodzieńczej, ale w nie mniejszym stopniu oszpeca naszą cerę.

Całe życie grozi nam też trądzik wywołany. Ten typ trądziku może spowodować kontakt z niektórymi związkami organicznymi (przykładowo oleje stosowane w przemyśle lub kosmetyki) a także z niektórymi lekami – szczególną grupę zagrożenia stanowią w tym przypadku sterydy.

Jak pozbyć się pryszczy w poszczególnych rodzajach trądziku?

Trądzik w każdej formie leczy się w zasadzie podobnie, ale postępowanie w przypadku trądziku wywołanego skupia się przede wszystkim na używaniu środków profilaktycznych w postaci unikania kontaktu z substancjami, które trądzik spowodowały. Trądzik młodzieńczy, jeśli przebiega intensywnie, leczony jest bardzo często przy pomocy antybiotyków i retinoidów. Podobnie jest leczony trądzik różowaty, ale w w przypadku tego typu trądziku niezwykle ważną rolę ogrywa głównie profilaktyka tj. działania mające za zadanie zatrzymanie postępujących zmian skórnych.