Zmiany na skórze twarzy, w okresie pokwitania to dość znana sprawa. Zazwyczaj jednak, także w dorosłym wieku, spotkamy się z kłopotem w postaci trądziku. Jego pozbycie się zwykle wymaga zastosowania porady dermatologa. Wiele osób, które nieskutecznie wykorzystywały różne sposoby terapii, wciąż nie wie, jak pozbyć się trądziku?

Sprawdzonych sposobów jest co najmniej parę. Możemy zaaplikować sobie sprawdzone domowe metody oraz takie, które zaleci nam lekarz. Tabletki na trądzik przepisywane przez dermatologa nierzadko mają wiele działań niepożądanych. Mogą wymagać stosowania specjalnych środków ostrożności, jak na przykład antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj jednokrotnie zastosowana kuracja, może wystarczyć na bardzo długo. Różnego rodzaju preparaty na trądzik promowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez recepty. Jednakże ich działanie pozostawia sporo do życzenia. Zdarza się jednak, że mogą one funkcjonować.

Trochę mniej radykalna metoda to krem przeciwko trądzikowi. Zwykle skutki użycia tego typu środka są różne. Nie każdemu pomaga w podobny sposób. Przy używaniu czegoś takiego także powinniśmy spodziewać się działań ubocznych, jak zaczerwienienie cery czy też uczulenie na słońce. Maść na trądzik zazwyczaj zawiera w swoim składzie antybiotyk i substancje mające za zadanie złuszczanie powierzchni skóry. Są one tolerowane przez każdego w innym stopniu. Maść na trądzik może zawierać poza tym inny skład. Zdarza się, że posiada w swojej strukturze cynk, mający właściwości wysuszające. Preparaty, które rozsmarowujemy na twarzy nie zawsze są skuteczne, ponieważ mogą wydłużać czas gojenia się krost. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia wystąpienia trądziku. Stosowana miejscowo maść na trądzik może być skuteczna, gdy mamy pojedyncze krosty. Z kolei, gdy cała twarz jest w wypryskach, lepsza opcja to najprawdopodobniej leki na trądzik.

Często kuracja trądziku trwa długo i wymaga zastosowania różnych leków. Czasami preferujemy domowe sposoby, jednak tutaj również trzeba zachować rozwagę. Nasza cera jest delikatna i używanie niesprawdzonych substancji może grozić w najlepszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie warto tak ryzykować. Pomoc lekarza od chorób skóry jest w tej sytuacji nieoceniona.