Trądzik to najczęściej występująca w wieku młodzieńczym choroba skóry. Objawy trądziku i jego sposoby jego leczenia nie są znane wielu ludziom, dlatego warto bliżej je poznać, aby skutecznie dbać o swoje zdrowie.

Warto zacząć od omówienia przyczyn powstawania trądziku. To przede wszystkim proces komedogenezy, kiedy to przez zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych zostają one zatkane i wydalanie łoju jest utrudnione. Dużą rolę odgrywają także przemiany hormonalne w wieku dojrzewania, czynniki infekcyjne (bakterie i grzyby drożdżopodobne), a także uwarunkowania genetyczne. Warto wspomnieć również o wpływie stosowania leków i kosmetyków zawierających steroidy, izoniazydy itp.
Objawy trądziku to nasilenie łojotoku, zmiany niezapalne (zaskórniki z prześwitującymi masami łojowymi koloru żółtego; zaskórniki otwarte), zmiany zapalne (grudki, krosty, guzki i cysty), zmiany pozapalne (przebarwienia, blizny zanikowe i przerosłe, bliznowce). Trądzik różnicuje się na podstawie charakteru zmian morfologicznych – można wymienić: trądzik młodzieńczy (zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, krostkowy), trądzik ropowiczy (dodatkowo pojawiają się zmiany ropne, zwykle pod postacią torbieli), trądzik guzkowo-torbielowaty (objawia się powstawaniem guzków i torbieli), trądzik skupiony (głównie u mężczyzn; w wyniku zlewania się nacieków i torbieli ropnych powstają blizny), trądzik bliznowcowy (po zmianach pozostają blizny i bliznowce), trądzik piorunujący (zmianom ropowiczym lub skupionym towarzyszy gorączka, ból mięśni i stawów, osłabienie). Omawianą chorobę klasyfikuje się również w zależności od stopnia nasilenia zmian – trądzik może być: łagodny, umiarkowany, ciężki, wywołany (np,: przez leki, kosmetyki, wykonywany zawód), samouszkadzający (zwykle u kobiet; wynik mechanicznego usuwania zmian trądzikowych).

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W leczeniu trądziku pospolitego z reguły skuteczne okazują się leki miejscowe, tak jak nadtlenek benzoilu, antybiotyki, kwas azelainowy i preparaty hormonalne zawierające estradiol (te ostatnie mogą niestety wywoływać skutki uboczne: bóle głowy, obrzęki, wymioty). W procesie leczenia blizn po ciężkich odmianach trądziku (ale również w trądziku pospolitym) stosuje się dodatkowo alfa-hydrokwasy, czyli związki organiczne pochodzenia naturalnego, które można otrzymywać także w procesach chemicznych. Mają przede wszystkim działanie peelingujące. Leczenie trądziku może odbywać się także za pomocą szczepionek, ale ta metoda okazuje się skuteczna jedynie wśród niecałej jednej trzeciej pacjentów z niewielkim trądzikiem grudkowo-krostkowym.

Leczenie trądziku w postaci umiarkowanej lub ciężkiej konieczne jest wprowadzenie leczenia ogólnego. Wymaga stosowania antybiotyków, leków o działaniu antyandrogenowym i retinoidów, a także terapii przez wzgląd na często występujące objawy depresji.
Objawy trądziku są widoczne i przez to negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne, gdyż pogarszają samoocenę i ogólny dobrostan ludzi nim dotkniętych. Z tego względu nie należy zwlekać, jeśli konieczne jest rozpoczęcie leczenia.