Zdecydowana większość naszej populacji ma niemiłe przygody z trądzikiem, który zazwyczaj pojawia się w wieku dojrzewania i potrafi występować na naszej skórze do trzydziestego piątego roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś bagatelizowany, był w istocie zmorą tych, którzy borykali się z jego ostrymi postaciami. Aktualnie podejście do tej dolegliwości skórnej jest kompletnie inne – bazuje na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy stosować kurację?

Co prawda w dużej liczbie przypadków trądzik jest niegroźny, a jego wysiew jest minimalny, niemniej jednak w ciężkich przypadkach może prowadzić do blizn oraz deformacji skóry. U pacjentów z poważnym przebiegiem schorzenia niezbędne jest wcielenie w życie właściwie ukierunkowanego leczenia specjalistycznymi środkami farmakologicznymi, które skutecznie rozprawia się z problemem. Jednymi z podstawowych rekomendacji do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a ponad to guzki, krostki i ropne grudki.

Metodyka leczenia

Przed tym jak zostanie przepisany nam wybrany lek, obowiązkowe jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego i na jego podstawie, w ścisłej korelacji od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się właściwe medykamenty. Działanie na wielu płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – daje zdecydowanie bardziej zadowalające efekty, niż sięganie po rozwiązania mniej skompleksowane. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia działania.

Bezsprzecznie im szybciej rozpocznie się terapię, tym lepiej. Błędnym jest twierdzenie, że problem sam się rozwiąże, a wyczekiwanie, aż zmiany skórne pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy kolejne bardzo nieprzyjemne problemy.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się obszarowe działanie retinoidami, a w trudnych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i w ten sposób zapobiec ich dalszej kolonizacji na skórze Podczas, gdy mamy do czynienia z pryszczami w niezaostrzonej postaci grudek oraz krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie medykamentu, natomiast w pozostałych przypadkach absolutnie niezbędne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są wdrażane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Często polecana terapia hormonalna w dalszym ciągu powoduje pojawianie się u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale zarazem skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Istotna ciągłość prowadzenia kuracji

Podejmując leczenie, trzeba być świadomym, że w każdym przypadku jest ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Kluczową wiadomością, o której często się zapomina, jest fakt, że rozpoczęcie kuracji może spowodować chwilowe pogorszenie się stanu naszej cery. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe zmiany trądzikowe są rezultatem otwierania się i oczyszczania niezbyt rzucających się w oczy wcześniej mikrozaskórników. W żadnym razie nie można samodzielnie zakańczać kuracji, a wszelkie budzące nasz niepokój objawy trzeba konsultować z lekarzem, który prowadzi naszą terapię.