Dawniej trądzik był zwyczajną dolegliwością wieku dojrzewania. We współczesnych czasach z kolei pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Łagodny trądzik cechujący się zaskórnikami albo niewielkimi krostkami i guzkami bez cech stanu zapalnego występuje dzisiaj u dużej liczby osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u kobiet które spodziewają się miesiączki.

Jak sobie poradzić z tym problemem, który skutecznie potrafi uprzykrzyć życie? Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad higieny. W tym celu trzeba kupić specjalny krem, tonik oraz żel do czyszczenia cery. Należy koniecznie również unikać ostrych, słonych i tłustych posiłków. A co należy zrobić, jeśli to jednak okaże się niewystarczające?

Przede wszystkim warto zaaplikować maść na trądzik. Na szczęście obecnie w aptece można kupić wiele takich maści bez recepty. Należy pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści zawierające antybiotyki i sterydy. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona bardzo dobrze na procesy odrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można również zastosować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak delikatnie przesuszyć skórę, a nadtlenek może delikatnie odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść zawierająca cynk. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Dobrze jest nadmienić, że jest to dość łagodna maść- jej efektów nie zobaczymy od razu. Wypryski mogą także zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu doskonale sprawdzą się również maści z kwasem salicylowym a także maści ziołowe.

Kończąc warto wspomnieć o tym, że w każdej postaci trądziku warto udać się do specjalisty, który pomoże wybrać najbardziej skuteczną dla nas maść.