Trądzik to choroba, wokół której narosło bardzo dużo legend. W artykule przedstawimy informacje zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie nagromadziły się wokół tego tematu, jak i o faktach, które warto potraktować bardzo poważnie.

Trądzik – problem nastolatków
To jeden z najpopularniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Wprawdzie schorzenie to dotyczy około 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużej mierze i coraz częściej dotyka ona osoby po trzydziestym roku życia, niezwykle komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym problemem zarówno kosmetycznym, jak i psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie powinniśmy umniejszać problemu, który urosnąć może do rangi naprawdę bardzo poważnej.

Trądzik – choroba zakaźna
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Zła dieta prowadzi do trądziku
I tak i nie. Wbrew panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowy sposób rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, jednak ostatnie badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.
Faktem jednak jest, że właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, a więc pozytywnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd skóry twarzy.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Co więcej proces nadmiernego wysuszenia skóry jest powodem zwiększenia wydzielania się łojotoku, co jest błędnym kołem. Nie należy jednocześnie zapominać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną znacznie groźniejszych problemów skórnych, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik
To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Zbyt częste i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do przesuszenia skóry oraz wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się stanu skóry. Nie należy przy tym zapominać, że prawidłowa higiena jest sprawą priorytetową, w związku z czym twarz trzeba myć dwa razy dziennie, najlepiej przy użyciu specjalnych żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy
Stwierdzenie to jest wierutną bzdurą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty po to, aby wyleczyć zmiany. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony nasilają trądzik
Stwierdzenie powyższe jest faktem. Bardzo często nasilenie zmian można zauważyć pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed pojawieniem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w czasie ciąży – u niektórych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.