Jedną z najważniejszych przyczyn odpowiadających za powstawanie wysypki trądzikowej są nieprawidłowości zachodzące w układzie hormonalnym. Huśtawka hormonów pojawiająca się w czasie dorastania może stanowić podłoże dla pojawienia się niechcianych zmian na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Podobnie okres ciąży oraz połogu. Gwałtowne zmiany hormonalne pojawiające się w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie poprzez wystąpienie nieefektownych zmian skórnych. O ile w tych przypadkach pomocne może się okazać odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie czy ogólnodostępne tabletki leczące trądzik, to przy innych jego odmianach, zazwyczaj konieczna jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Coraz częściej pojawia się on u osób dorosłych i u podstawy jego pojawiania się kryją się zadziwiające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i źle skomponowana dieta może także skutkować występowaniem zmian o charakterze trądzikowym. Jednakże różnią się one trochę od tych, które występują w okresie młodzieńczym. Najczęściej nie są rozsiane po całej twarzy, a wyłącznie w jej dolnej części. Zwykle pojawiają się w okolicy żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust oraz na szyi. Trądzik występujący u osób dorosłych pomimo, że nie jest tak rozległy, to walka z nim może się okazać niezwykle trudna.

Niełatwo wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dojrzałym. Ogólnie dostępne preparaty mogą okazać się niewystarczające w tej nierównej walce. Zazwyczaj konieczna jest wizyta u specjalisty dermatologii, który przepisze wykonanie badań i na ich podstawie postawi trafną diagnozę i wdroży skuteczne leczenie. W większości przypadków odbywa się ono za pomocą skutecznych tabletek przeciw trądzikowi, a często także leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie człowiek dotknięty trądzikiem powinien także radykalnie przeobrazić swoją dietę oraz styl życia. Trzeba spożywać duże ilości wody. W ten sposób oczyszcza się ciało z substancji toksycznych odpowiedzialnych za pojawianie się trądziku.