Brzydkie krosty w okolicach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego nastolatka. Za męczące zmiany skórne odpowiada bardzo uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Przypadłość zwykle dotyka ludzi w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Przyczyny pojawiania się trądziku młodzieńczego
Za tworzenie się pryszczy najczęściej odpowiadają hormony – androgeny. Hormony te pobudzają się właśnie w okresie dojrzewania, co źle wpływa na wygląd skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą nadmierną ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się wyprysków. Trądzik młodzieńczy występuje zwykle na twarzy, ale nie jest to pewnik, bowiem może tworzyć się także w okolicach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.
U młodych ludzi trądzik może jednak brać początek również z innych powodów. Wśród nich można by wyliczyć alergie pokarmowe, pasożyty, odpowiedź organizmu na branie leków lub niewłaściwe dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zatykaniem gruczołów łojowych i w efekcie tworzeniem się pryszczy.

Jakie są objawy trądziku i jak z nim walczyć
Trądzik przyjmuje postać zaskórników, zarumienia skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają tworzyć się nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których nierzadko pozostają nieestetyczne blizny potrądzikowe. A pozbycie się takich blizn jest już niezwykle trudne i wymaga specjalistycznych zabiegów.
W leczeniu trądziku duże znaczenie ma właściwa diagnostyka, dlatego dobrze jest skonsultować ten problem z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego leczenie opiera się na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, należy też często używać izotretynoinę, która wspomaga zminimalizować ilość tworzącego się sebum i bakterii.
Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się przede wszystkim maści, kremów oraz żeli, mających w sobie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują najczęściej leczenia doustne. Leczenie polega na przyjmowaniu wskazanych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach zaleca się także zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.