Trądzik to zbiorcze pojęcie oznaczające mnóstwo przeróżnych kłopotów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany wieloma czynnikami, od istotniejszych problemów ze zdrowiem aż po nieprawidłową dietę, a zatem warto działać kompleksowo. Taki plan daje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że walka z tą okropna przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z kłopotliwymi niespodziankami na twarzy i poczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Dieta i suplementacja

Niedobór pewnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w bardzo niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie pewnych substancji. Dobrze jest przemyśleć gruntownie stosowaną dietę i wykryć w niej słabe strony, a następnie zmieniać je skrupulatnie. Zdecydowanie, monotonia w codziennej diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by dobrze funkcjonować, potrzebuje kilku różnych pierwiastków. Nie można mieć ich wszystkich, jedząc stale identyczne śniadanie, obiad i kolację. Warto włączyć do swojej codziennej diety zdrowe urozmaicenia.

Farmaceutyki na trądzik także pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, natomiast tylko pod kątem samej cery. Najczęściej zawierają cynk, witaminę A a także wyciągi z korzystnie wpływających na nią ziół. Dobrze jest się również wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które zawiera wiele substancji niekorzystnie wpływających na organizm. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zdecydowanie najczęściej odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja

Nawet najlepszej jakości tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, jeśli regularnie popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Pierwszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed snem. Zanim pójdzie się spać, powinno się bezwzględnie zmyć pozostałości makijażu, jak również kosmetyki nałożone rano i sebum, które nagromadziło się się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się istotnie do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.

Innym częstym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie cery tylko i wyłącznie silnymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do zwiększonej produkcji sebum.